PRESSEK
Dragutinovićeva: Moguće su i oštrije mere
11. april 2009. | 07:09
Izvor: Novosti
Poslednji paket mera pomoći će smanjenju javne potrošnje, a to je cilj svakog ministra finansija. Zato sam zadovoljna tim merama koje su dugoročno dobre za državu, iako znam da nisu popularne, kaže u razgovoru za "Večernje novosti" Diana Dragutinović, ministarka finansija.
- U Srbiji šta god da uradite, uvek vas kritikuju. I nikada nije dobro. Kada smanjujete javnu potrošnju i povećavate javne prihode, onda definitivno nikad nema zadovoljnih. Ali, Srbija je morala da se prilagodi za 100 milijardi dinara.
* Jeste li čuli ocene da će ovaj paket biti teško primenjiv u praksi?
- Biće problema, ali ovaj paket je apsolutno primenjiv. To je isto kao u porodici, gde muž i žena rade i imaju dvoje dece, a onda jedan roditelj iznenada izgubi posao. Ta porodica će morati da svede potrošnju na zaradu supružnika koji još radi. Ali, ta porodica će sigurno preživeti.
* Koliko će biti takvih porodica?
- Plan Vlade je da se u periodu do godinu dana broj zaposlenih u administraciji smanji za 10 odsto.
* Jeste li otklonili sve dileme oko poreza na imovinu, stanove, jahte...
- Da budem iskrena, još proračunavamo. Plan je da porez na imovinu učinimo realnim i da se određuje prema tržišnoj vrednosti, a ne prema imaginarnoj.
* Akcize na benzin i porez na mobilnu telefoniju nisu naišli na dobar prijem...
- Kada god povećavate poresko opterećenje, nikada niko sa tim nije zadovoljan. Ni korisnici tih usluga, ni oni koji su oporezovani.
* A, jeste li uopšte pravili računicu da li ćete moći da napunite budžet za potrebnih 100 milijardi na ovaj način...
- Smatram da smo ovog puta napravili dobru računicu. Ali, postoji li uopšte nešto što se može predvideti u ovo vreme krize. Ubeđeni smo da će prilagođavanje od tih 100 milijardi biti dovoljno, ali budućnost je zaista neizvesna.
* Strahujete li od dužničkog ropstva?
- Ne, jer upravljamo dugom, a ne dug nama.
* Kada očekujete odgovor MMF ?
- U četvrtak smo poslali poslednje podatke i očekujemo pozitivan odgovor. Plan je da MMF početkom maja usvoji ovaj aranžman.
* Zna li se definitivno kada će Vlada raspravljati o rebalansu budžeta?
- Naš plan je da ga Vlada usvoji sledeće nedelje.
* Verujete li da je ovo poslednji rebalans u 2009?
- Nadam se.
* Šta ako se za dva meseca pojavi neka nova rupa u budžetu?
- Svaka tri meseca ovaj program će se revidirati. Zapravo svaka tri meseca Vlada i MMF će praviti analizu plana i ostvarenja.
* Kada je ta prva revizija?
- Krajem jula ili početkom avgusta. Ukoliko rezultati budu bolji, ukoliko se zaustavi recesija, moguća je drugačija fiskalna politika. Ali, očekujemo da ovakav paket ostane na snazi do kraja godine.
* Ali, ako ipak punjenje budžeta ne bude išlo po planu?
- Moguće su nove mere. Ja sam bila protiv mera koje isključuju pojedine segmente države, kao što su prosveta, pravosuđe, zdravstvo, policija, vojska iz smanjenja zarada. Moj stav je da bi svi oni čiji je poslodavac država trebalo da dele istu sudbinu. Zašto bi bio kažnjen direktor Trezora ili Carine, a ne sudija ili lekar?
* Znači, moguće je da i oni koji su ovog puta pošteđeni dođu pod udar tog poreza na zarade?
- U slučaju da ne bude dovoljno prihoda, to će biti drugi korak.
* Pojedini ekonomski eksperti tvrde da ćete na kraju ipak povećati PDV. Koliko je to realno?
- To će verovatno biti naša poslednja mera.
* A jesu li opravdane kritike da je ovaj paket inflatoran?
- Ovaj paket mera je sve samo ne inflatoran, zato što se smanjuju rashodi. On je jedino inflatoran u delu povećanja akciza, ali to je jednokratan udar na cene, a s druge strane imate pad privrednih aktivnosti koji deluje na obaranje tih cena. Dakle, ako išta u ovoj državi trenutno postoji antiinflatorno, to je ovaj paket mera.
* Kolikoj inflaciji se nadate do kraja godine?
- Inflacija će sigurno ostati u okviru projektovane od šest do osam odsto.
* Mogu li da se očekuju nove turbulencije kursa?
- Smatram da će posle ovih mera kurs ostati stabilan, što ne znači fiksan, i da će dinar možda čak i ojačati.
* Strahujete li od bunta radnika?
- Imala sam nekoliko sastanaka sa sindikatima i verujem da su svesni da Vlada nije imala bolje rešenje.
* Planirate li smanjenje broja zaposlenih u vašem resoru?
- Poštovaću sve preporuke Vlade. Ali, za mene je veći problem to što sam bila ubeđena da u javnom sektoru ima 460.000 zaposlenih, a statistika kaže da ih je 516.000. To znači da imamo više od 50.000 "nevidljivih" zaposlenih na koje država izdavaja ogroman novac. Zato je prioritet da rešimo taj problem, a ne da li imamo višak nekoliko državnih sekretara.
* Je li Vlada bila jedinstvena oko poslednjeg paketa mera?
- Sigurno je da se Dinkić i ja ne slažemo u svemu, posebno ne u načinu donošenja odluka. Dinkić je čovek koji radi brzo, a ja sam neko ko voli tri puta da razmisli i da sve prenoći. Ali, kada se donese odluka, onda moramo da budemo jedinstveni.
* Koliko je ova kriza uticala na stabilnost Vlade?
- Ovo jeste veoma nepopularan paket mera i u tom smislu Vlada je pod velikim udarom. Da sam opozicija, koristila bih krizu i stvarala front protiv Vlade. Ali, ljudi se u krizi zbliže, tako da je ova muka zbližila partnere u Vladi. Svaki ishod je moguć, pa i taj da kriza ojača političku stabilnost.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: