Nemački parlament odobrio pomoć Grčkoj
07. maj 2010. | 15:37
Izvor: Beta
Grad: Berlin
Poslanici gornjeg i donjeg doma nemačkog parlamenta, Bundestrata i Bundestaga odobrili su danas posle žučne debate pomoć Grčkoj, u okviru paketa pomoći zemalja evrozone i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za spas grčke ekonomije, pritisnute velikom budžetskom i dužničkom krizom.
Nemački ministar finansija Volfgang Šojble naveo je u svom obraćanju poslanicima da nemaju alternativu toj nepopularnoj meri.
"Moramo da donesemo ovu odluku i nemamo bolju alternativu. Bilo koja druga alternativa više bi koštala Nemce, bila bi opasnija i nosila bi više rizika", rekao je Šojble poslanicima pred glasanje.
On je dodao da se finansijski zvaničnici zone evra i MMF slažu da bi "bio katastrofalan rizik da... članica evrozone, Grčka, bankrotira".
"Ovde se radi o odbrani zajedničke evropske valute, a time mi branimo evropski projekat", naveo je Šojble.
Ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele je naveo da je situacija veoma ozbiljna i dodao da "niko ne može biti siguran da današnja odluka znači izlazak iz tame".
"Ono što je sada važno je da moramo da ugasimo vatru, tako da se nijedan plamičak ne proširi Evropom, i istovremeno moramo da se borimo protiv uzroka vatre", ocenio je Vestervele.
Za pomoć Grčkoj u iznosu do 22,4 milijarde evra u kreditima u naredne tri godine glasalo je 390 poslanika donjeg doma nemačkog parlamenta, 72 je bilo protiv, dok je 139 bilo uzdržano.
To je deo paketa od 110 milijardi dolara pomaći koju će zemlje članice evro zone i Međunarodni monetarni fond (MMF) izdvojiti za pomoć Grčkoj.
Nemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je pre dva dana poslanike u Bundestagu da hitno odobre pomoć Grčkoj, navodeći da je "budućnost Evrope" dovedena u pitanje.
Konzervativno-liberalnoj vladi kancelarke Merkel, koja je imala dovoljnu većinu u Bundestagu za usvajanje pomoći, od opozicionih stranaka pridružili su se danas i Zeleni, socijaldemokrate su bile uzdržane, dok je Levica bila protiv, uz obrazloženje da će paket pomoći samo učiniti stvari gorim po Grčku.
Socijaldemokrate su odranije zahtevale da se istovremeno sa merama za pomoć Grčkoj, usvoji odluka o uvođenju poreza na finansijske transakcije da bi se, kako žele socijaldemokrate, umanjila moć finansijskih insitucija i obezbedilo njihovo učešće u prevazilaženju grčke krize.
U naredne tri godine će zemlje evrozone i Međunarodni monetarni fond Grčkoj dati kredite u iznosu od 110 milijardi evra. Od toga će 22,4 milijarde odobriti nemačka državna Kreditna banka za razvoj, a garant kredita je nemačka federacija.
Italijanska vlada odobrila pomoć Grčkoj
Italijanska vlada odobrila je danas po hitnom postupku spasilačke zajmove za dugovima opterećenu Grčku u visini 14,8 milijardi evra.
U vladinom saopštenju navodi se da su zajmovi odobreni u sklopu evropskih napora da se "zaštiti finansijska stabilnost zone evra".
Italija će novac za zajmove Grčkoj obezbediti serijom emisija srednjeročnih i dugoročnih državnih obveznica. Prva italijanska tranša biće u vrednosti 5,6 milijardi evra.
Odluku vlade treba da odobri italijanski parlament u roku od 60 dana.
Italijanski ministar finansija Đulio Tremonti rekao je juče u parlamentu da zajmovi za Grčku neće imati uticaja na italijanski deficit, već na dug, s obzirom da se radi o kreditu.
Inače, italijanski zvaničnici nastoje da ublaže bojazni od "zaraze" grčkom krizom naglašavajući da je italijanski bankarski sistem snažan, da je ukupan dug mali a štednja velika.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: