Usvojen Zakon o vodama
05. maj 2010. | 14:02
Izvor: Beta
Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o vodama, kojim se sveobuhvatno regulišu pravni status voda, upravljanje vodama, vodnim objektima i vodnim zemljištima, izvori i način finansiranja vodne delatnosti, u skladu sa zakonodavstvom EU.
Odredbe Zakona odnose se na sve površinske i podzemne vode, uključujući mineralne i termalne vode, osim podzemnih voda iz kojih se mogu dobiti korisne mineralne sirovine i geotermalna energija. Zakon se odnosi i na vodotokove koji čine ili presecaju granicu Srbije i njima pripadajuće vode, ali i na eksploataciju rečnih nanosa koji ne sadrže primese drugih korisnih mineralnih sirovina.
Utvrđeno je da ministar poljoprivrede osnuje Savet za vode, radi razmatranja stručnih pitanja, davanja stručnih mišljenja i učešća u realizaciji projekata u oblasti upravljanja vodama. Istovremeno, Vlada Srbije osniva Nacionalnu konferenciju za vode, radi obezbeđivanja uticaja javnosti u upravljanju vodama.
Zakonom je utvrđeno da Vlada Srbije ima pravo preče kupovine vodnog zemljišta na kome stalno ili povremeno ima vode.
Finasiranje upravljanja vodama vršiće se iz budžeta države i Vojvodine i iz naknada za vode, koncesione naknade i ostalih izvora. Naknada za vodu obuhvata naknadu za korišćenje vodnog dobra, za ispuštenu vodu, za zagađenje voda, odvodnjavanje, korišćenje vodnih objekata i sistema, slivnu vodnu naknadu i naknadu za podsticanje izgradnje sistema za navodnjavanje. Visinu vodnih naknada utvrđivaće Vlada Srbije.
Naknada za korišćenje vodnog dobra plaća se za korišćenje vode i vodnog zemljišta u privredne svrhe, ali ako se koristi za navodnjavanje u okviru sistema koji su korisnici sami izgradili, visina naknade se umanjuje za 50 odsto.
Zakon utvrđuje umanjenje plaćanja naknade u istom procentu i za odvodnjavanje, ako su korisnici sami izgradili sistem.
Predviđeno je i da visina naknade za zagađivanje voda bude takva da zagađivač ima veći interes da gradi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda nego da plaća tu naknadu. Naknada za zagađivanje voda trebalo bi da bude prihod Fonda za zaštitu životne sredine, koji bi se koristio za gradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Zakonom je utvrđeno da svaka kompanija prilaže u Fond za navodnjavanje 0,025 odsto dohotka, dok bi drugu polovinu sredstava, u kom bi trebalo da se nađe 20 miliona evra godišnje, finasirali poljoprivrednici.
Kazne za privredni prestup zbog nepoštovanja zakona su od 5.000 do tri milona dinara za pravna lica i odgovorne pojedice.
Zakon predviđa i krivičnu odgovornost za one koji bez vodne dozvole pune akumulacije ili koriste vodu iz akumulacije i time izazivaju opasnost po život i zdravlje ljudi ili imovine, za šta je predviđena kazna zatvora u trajanju od šest meseci do pet godina.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: