PRESSEK,
Bitka za pečat na uvoznoj hrani
17. jun 2009. | 09:12
Sanitarni inspektori tvrde da u Srbiju ulazi otrovna hrana koju niko ne kontroliše. – Iz Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede poručuju da je Srbija dobila evropski zakon koji garantuje strogu graničnu kontrolu
Kamion „zozovače“ iz Bugarske stiže na granični prelaz. Po novom Zakonu o bezbednosti hrane, fitosanitarna inspekcija, koja je od 10. juna preuzela nadležnost sanitarne, kontrolisaće papire, lupiti pečat i roba može da se carini, posle čega ide u maloprodaju. Na isti način može da uđe i kamion bakteriološki neispravnog eurokrema, keksa, paštete ili bilo koje druge namirnice, bez procene zdravstvene ispravnosti. Ovako sanitarni inspektori koji su do juče bili odgovorni za zdravstvenu ispravnost uvoznih namirnica vide nove propise u praksi. Jer, kažu, pravilo da roba koja stigne na granični prelaz ide pod inspekcijski nadzor i da podleže obaveznim analizama sanitaraca više ne važi.
Sanitarni inspektori tvrde da su posao lekara Ministarstva zdravlja preuzeli inženjeri poljoprivrede, odnosno fitosanitarna i poljoprivredna inspekcija, koje su pre svega nadležne za kontrolu biljnih bolesti i sprečavanje unošenja biljnih štetočina u zemlju.
Samo nedelju dana pošto je toliko očekivani Zakon o bezbednosti hrane stupio na snagu i počeo da se primenjuje, u javnosti se podigla prašina, najpre oko nadležnosti, a potom je u pitanje dovedena i stručnost novih graničnih inspektora koji u ovom trenutku odgovaraju za zdravstvenu ispravnost namirnica koje se uvoze. I dok u Ministarstvu poljoprivrede tvrde da je Srbija dobila savršen propis, po ugledu na sve zemlje Evropske unije, koji donosi veća ovlašćenja i uvodi red na tržištu hrane, sanitarni inspektori su zaprepašćeni.
– Nigde u svetu inspekcije Ministarstva poljoprivrede nemaju ovolika ovlašćenja. Nemaju ni stručne kadrove, a to potvrđuju i njihove molbe da im pomognemo u novom poslu. Oni kontrolišu samo kvalitet hrane koja se uvozi, ali ne i zdravstvenu ispravnost koju novi zakon i ne pominje. Fitosanitarna i delom veterinarska inspekcija lupaju pečate da je ova hrana bezbedna, carinici to odmah carine i namirnice završavaju na tržištu – kažu sanitarni inspektori koji po novom zakonu kontrolišu samo dečiju hranu, kuhinjsku so, arome, aditive, dijetetske proizvode i flaširanu vodu.
Sanitarni inspektori juče nisu želeli javno da govore o ovom problemu, očekujući da se oglasi Ministarstvo zdravlja u čijoj je nadležnosti briga o zdravlju stanovništva. Ipak, ne ustručavaju se da kažu da su nadležnosti ovog puta podeljene po afinitetima, a ne po stručnosti, kao i da kontrola poljoprivrednih proizvoda nije definisana novim zakonom. Navodno, sve što je rizično ne podleže kontroli, pa se, kako tvrde naši sagovornici, tek može očekivati haos na tržištu.
Dušan Pajkić, direktor Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede, juče je za „Politiku” odbacio ovakve sumnje i poručio građanima da nema razloga za brigu.
– Zakonom o bezbednosti hrane su jasno definisane nadležnosti u ovoj oblasti. Po ugledu na EU, nadležnost za bezbednost hrane data je Ministarstvu poljoprivrede. To što sanitarna inspekcija više ne kontroliše bezbednost ne znači da se redovne kontrole ne obavljaju. Neko kome ova promena nadležnosti ne odgovara sada pokušava da pobuni javno mnjenje i građane dovede u zabunu da se hrana ne kontroliše i da nije bezbedna. Verovatno to čine oni koji su do sada imali svoje „šeme” i uhodane kanale koji su novim zakonom razbijeni – kaže Pajkić.
Njegova služba je, dodaje, novim zakonom dobila više posla, nadležnosti i odgovornosti, ali i obavezu da ga radi još savesnije.
– Nigde u EU sanitarna nije na granici. Četiri službe koje kontrolišu promet ljudi i robe su policija, carina, veterinarska i fitosanitarna inspekcija, a sada je i u Srbiji uspostavljen isti takav sistem. Prema članu 12. Zakona o bezbednosti hrane, namirnice životinjskog porekla kontroliše granična veterinarska, hranu biljnog porekla fitosanitarna, a mešovitu veterinarska i fitosanitarna inspekcija – naglašava Pajkić i podseća da je u prethodnom periodu povećana inspekcijska kontrola hrane, o čemu svedoče povlačenja velikih količina namirnica sa tržišta i prijave protiv proizvođača i prerađivača.
Sanitarci, ipak, tvrde da su naprečac povučeni iz posla i da je najpre trebalo usaglasiti propise i zajednički raditi na sprovođenju novog zakona jer on nije isključio ulogu (prava i dužnosti sanitarnih inspektora) propisanu Zakonom o sanitarnom nadzoru iz 2004. godine. Zato smatraju da bi valjalo nastaviti sa zdravstvenim nadzorom nad životnim namirnicama u proizvodnji, prometu i uvozu. Isto tako bi, tvrde, trebalo obavljati uzorkovanje i obavezne analize namirnica pre carinjenja i puštanja u promet.
– Nedopustivo je ostaviti hranu koja se uvozi bez monitoringa kontaminenata i njihovog uticaja na zdravlje, odnosno bez kontrole zdravstvene ispravnosti jer je to zacrtana obaveza u Zakonu o sanitarnom nadzoru. Teške metale, živu, pesticide i bakterije teško mogu da detektuju fitosanitarci. Ovo je posebno važno zbog očigledne pravne praznine koja će postojati sve dok se ne donesu neophodna podzakonska akta oba ministarstva koja će detaljno regulisati kontrolu hrane – kažu naši sagovornici iz Ministarstva zdravlja i upozoravaju da bi odgovornost zbog obustavljanja kontrole zdravstvene ispravnosti pala baš na njih jer nisu postupali u skladu sa Zakonom o sanitarnom nadzoru.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: