Usvojene izmene Zakonika o krivičnom postupku
31. avgust 2009. | 18:42 18:49
Izvor: Beta
Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakonika o krivičnom postupku koje utvrđuju da će svedok saradnik i posle sticanja tog statusa biti okrivljeni, i koje uvode i nov institut u pravni sistem - sporazum o priznanju krivice.
Za te izmene i dopune Zakona glasalo je 128 poslanika vladajuće koalicije.
Precizirano je da će svedok saradnik posle dobijanja tog statusa biti obuhvaćen presudom s tim što će mu izrečena zatvorska kazna biti duplo manja, a ostavljena je i mogućnost oslobođenja od kazne.
Uvodi se i mogućnost da osuđeni svedoči u predmetima krivičnih dela organizovanog kriminala, pri čemu bi mu se zatvorska kazna na koju je osuđen mogla umanjiti, ako je njegov iskaz od značaja za
otkrivanje, sprečavanje ili dokazivanje tih krivičnih dela.
Drugostepeni sud, koji odlučuje po žalbama na presude prvostepenog sua, biće u obavezi da održi pretres i sam presudi ako je jednom ukidao prvostepenu presudu i predmet vratio na novo suđenje
prvostepenom sudu.
Tako bi trebalo da se skrati trajanje sudskog postupka i poveća stepen odgovornosti drugostepenog suda.
Sporazum o priznanju krivice, nov institut uveden izmena i dopunama zakona, može biti postignut između tužioca i okrivljenog za krivična dela za koja je zaprećena kazna zatvora do 12 godina.
Izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku povećavaju se i ovlašćenja suda u izricanju sankcija zbog narušavanja reda na glavnom pretresu, a u cilju efikasnijeg vođenja postupka precizirane su i odredbe Zakonika koje se odnose na odlaganje i prekid glavnog pretresa.
Izmenjene su odredbe koje uređuju insitut odlaganja krivičnog gonjenja, a javnom tužiocu data je mogućnost da bez saglasnosti suda odloži krivično gonjenje za krivična dela za koje zaprećena kazna
do tri godine zatvora, odnosno uz odobrenje sudskog veća kada se radi o krivičnom delu za koje je zaprećena kazna do pet godina zatvora.
Takođe, javni tužilac ima mogućnost i da podigne neposrednu optužnicu za krivična dela za koja je zaprećen kazna zatvora do osam godina.
Najznačajnije izmene koje se odnose na pritvor su uvođenje posebnog, za stranke, javnog ročišta za određivanje i ukidanje pritvora.
U skladu sa medjunarodnim ugovorima, uvodi se pravo zaštitnika građana, Komisije Skupštine Srbije, kao i međunarodnih organizacija da nesmetano posećuju pritvorenike i nasamo sa njima razgovaraju.
Više neće postojati dva vanredna pravna leka - vanredno ublažavanje kazne i zahtev za ispitivanje zakonitosti pravnosnažne presude.
Radi postizanja efiksanosti, primena odredaba o skraćenom postupku proširena je na sva krivična dela za koja je zaprećena zatvorska kazna do pet godina.
Usvojene izmene Krivičnog zakonika
Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Krivičnog zakonika kojima su ubistva sudije, tužioca i policijskog službenika sankcionišu kao teško ubistvo.
Izmenama Krivičnog zakonika propisane su strožije kazne za oko trećinu krivičnih dela, a uvodena je i kazna kućnog zatvora.
Za izmene je glasalo 126 poslanika vladajuće koalicije, od 129 prisutnih poslanika.
Utvrđene su i strožije kazne za one koji ugroze sigurnost i život predsednika Srbije, premijera, ministara, predsednika Skupštine Srbije i poslanika, kao i sudija i tužilaca i onih koji obavljaju
poslove od javnog značaja u oblasti informisanja.
Pooštrene su kazne za krivična dela silovanja, obljube nad nemoćnim licem, nad detetom, obljube zloupotrebom položaja, nedozvoljene polne radnje, podvođenja i posredovanja u prostituciji.
Krivično delo ubuduće će biti i javno komentarisanje sudskih postupaka i ometanje pravde.
Biće sankcionisano davanje izjava u vezi sa sudskim postupkom, u nameri povrede pretpostavke nevinosti i nezavisnosti suda, kao i pozivanje na neizvršenje sudskih odluka i sprečavanje nosilaca
pravosudnih funkcija u vršenju dužnosti.
Izmenama Krivičnog zakonika uvodi se mogućnost kućnog zatvora, što znači da će sud moći da odluči da osuđeni do godinu dana zatvora kaznu odsluži tako što neće smeti da napušta prostorije u kojima
stanuje.
Pooštreni su uslovi za određivanje uslovnog otpusta, tako da osuđenik može biti pušten pre odsluženja kazne ako je izdržao dve trećine kazne zatvora, a ne polovinu kazne kao što je do sada bio slučaj.
Usvojene izmene Zakona o sprečavanju pranja novca
Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, čime je završeno glasanje o setu krivičnih zakona.
Za zakon je glasalo 129 poslanika koliko ih je i bilo prisutno u sali.
Izmenama zakona precizirane su kaznene odredbe koje se odnose na privredne prestupe, tako da je utvrđena odgovornost za privredni prestup i odgovornog i ovlašćenog lica u pravnom licu.
Izmene tog zakona inicirali su pravosudni organi radi pravilnog i efikasnog vođenja postupka za privredne prestupe.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: