"Strukturne reforme uslov za ekonomsku stabilnost"
27. septembar 2009. | 12:25
Izvor: Beta
Predsednica Udruženja banaka Srbije Draginja Đurić ocenila je da su racionalizacija broja zaposlenih u državnoj upravi i strukturne reforme preduslov za održivost ekonomske stabilnosti i napredak Srbije.
Ona je kazala da strukturne reforme nisu bitne samo zbog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), već je to i potreba Srbije zarad daljeg opredeljenja i strategije razvoja zemlje.
"Zarad dugoročnog održavanja stabilnog ekonomskog sistema i vizije razvoja Srbije mora se krenuti od strukturnih reformi. O njima već dugo pričamo", kazala je Đurićeva.
Kako je precizirala, te reforme podrazumevale bi i prestukturiranje javnih preduzeća i drugih institucija da bi postale efikasnije, racionalnije i servis svih građana Srbije.
Predsednica Udruženja banaka Srbije je ocenila da će biti postignut sporazum sa MMF-om i da će se naći kompromisno rešenje sa obe strane.
"Ne samo banke nego i svi građani očekuju da se sporazum sa MMF-om pozitivno završi", kazala je Đurićeva, koja je i predsednik Izvršnog odobora Banke Inteza (Intesa) u Srbiji.
Ona je dodala da je to značajno ne samo zbog dobijanja naredne rate kredita i novca za devizne rezerve ili budžet, nego i zbog toga što bi se poboljšalo poverenje investitora.
Đurićeva je navela da se bankaraski sektor u početku i tokom krize pokazao kao najstabilniji deo ekonomskog sistema Srbije, ali da zavisi od privrede i razvoja privredne aktivnosti.
"Sve što bi se učinilo na polju dobijanja novih sredstva od MMF-a i drugih institucija i poboljšanja napretka i uslova rada privrede i povećanja likvidnosti u celoj zemlji pomoglo bi i poboljšanju rada banaka", ocenila je ona.
Evidentno je da se usporila kreditna aktivnost u Srbiji, kazala je Đurićeve i dodala da je usporenje te aktivnosti vezano za nedostatak finansijskih sredstva iz inostranstva, odnosno smanjenje dotoka prekograničnih kredita.
"Ne očekujem da će se problemi produbiti do te mere da bi mogli da ugroze poslovanje bankarskog sektora, ali rezultati ostvareni u prvih šest meseci ove godine govore da je profit banaka pre oporezivanja smanjen oko 60 odsto", kazala je predsednica Udruženja banaka.
Đurićeva je navela da ne očkuje da će rezlutati na kraju godine biti mnogo bolji nego što su sada.
Ona je ocenila da je teško definisati kada će se kriza završiti u Srbiji, jer mnogo problema koje u Srbiji treba rešiti postojie i mimo krize.
"Moramo krenuti od onoga šta je neophodno uraditi u Srbiji i mimo MMF-a i mimo krize koja postoji", kazala je Đurićeva.
Predsednica Udruženja banaka Srbije Draginja Đurić navela je i da je, osim bankarskog sektora i privrde, potrebno poboljšati i prateće institucije, pre svega pravosuđe, da bi sistem bio efikasan, racionalan i da bi Srbija mogla da ide putem razvijenih zemalja.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: