EU nije postigla dogovor o upućivanju misije u Beograd
23. februar 2009. | 08:27 18:24
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Šefovi diplomatija Evropske unije nisu se u Briselu dogovorili o upućivanju misije u Beograd koja bi utvrdila što više činjenica o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom, izjavio je francuski ministar spoljnih poslova Bernar Kušner. U martu ponovo o misiji.
Kušner je rekao novinarima da se odnosi EU i Srbije "dobro odvijaju", mada, kako je naveo, postoji "određena blokada" zato što neke zemlje traže da se Ratko Mladić nađe u Haškom tribunalu pre odblokiranja sporazuma o saradnji sa Srbijom.
"Nadam se da će ta prepreka biti otklonjena", naveo je Kušner i dodao da "kada je reč o odlasku misije (EU) u Beograd, to nije prošlo". Kušner je dodao i da ga je srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić zamolio da o upućivanju misije EU u Beograd razgovara sa šefovima diplomatije EU.
Kušner je rekao da se tu postavlja pitanje sveukupne saradnje Srbije sa Haškim tribunalom, jer su tu i međunarodna zajednica i Haški sud i Evropska unija.
Dodao je da je glavni haški tužilac Serž Bramerc prevashodno bio pozitivan kada je u pitanju saradnja Srbije sa Haškim tribunalom, kao i da će Bramerc podneti izveštaj o saradnji Srbije sa tim sudom.
Šef italijanske diplomatije Franko Fratini rekao je da se odnosi sa Srbijom u celini dobro odvijaju, kao i da kada je reč o Euleksu i Kosovu nema većih problema.
Prema izvorima zasedanja ministara EU, nije postignut ni dogovor o kandidatu za novog visokog predstavnika EU i međunarodne zajednice u Bosni i Herecegovini, ali je dogovoreno da novog kadidata predloži Visoki predstavnik EU Havijer Solana.
Švarcenberg: O misiji za Srbiju ponovo u martu
Šefovi diplomatija Evropske unije danas su zaključili da se "još temeljito" u martu mora razgovarati o upućivanju misije u Srbiju da utvrdi činjenice o saradnji Beograda s Haškim sudom, imajući u vidu i da haški tužilac Serž Bramerc ne smatra da bi to baš bilo uputno.
To je danas, na završetku zasedanja šefova diplomatija EU, izjavio predsedavajući češki ministar inostranih poslova Karel Švarcenberg koji je dodao da bi učinak takve misije EU mogao "u najboljem slučaju biti stvaranje utiska u javnosti", ali je istakao da i on smatra da bi to moglo imati "suprotan učinak".
Međutim, kako je podvukao, "možda bi članovi misije stekli veoma povoljne utiske o Srbiji, ali moramo imati na umu da konačnu odluku o punoj saradnji Srbije (s Haškim sudom) donosi Bramerc".
A, Bramerc, po Švarcenbergovim rečima, "ne izgleda jako srećan kad je u pitanju takva misija".
"Ja bih rekao da, čak, može imati suprotan učinak i zato temeljito moramo još o tome razmisliti", stavio je do znanja Švarcenberg i zaključio da će ta tema ponovo biti na dnevnom redu ministarskog zasedanja u martu.
Diplomatski izvori EU su agenciji Beta preneli da je Bramerc, u razgovoru prošle nedelje sa zvaničnicima u Briselu, predočio da on ne vidi potrebu i svrsishodnost misije EU koja bi se u Beogradu bavila "stručno-tehničkim i bezbednosnim pitanjima" na kojima već uveliko rade tužilaštvo i istražni organi Haškog suda.
Bramerc je ocenio da bi misija mogla imati određenu ulogu dobijanja političkih utisaka i zaključaka o stepenu i prirodi saradnje srpskih vlasti s Haškim sudom.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: