Šta smeta investitorima u Vojvodini?
27. oktobar 2008. | 13:04 13:19
Izvor: EMportal
Grad: Novi Sad
Na otvorenom dijalogu stranih investitora i Izvršnog veća Vojvodine investitori si najviše isticali problem zastarele zakonske regulative, prevelike birokratije i komplikovanih procedura.
Bojan Pajtić, predsednik IV Vojvodine, rekao je da će država sačuvati makroekonomsku stabilnost i da Srbija neće biti područje rizično za ulaganje. On je napomenuo da je do sada u Vojvodinu uloženo četiri milijarde evra stranih direktnih investicija i da u njoj posluje 1.800 kompanija s većinskim stanim kapitalom.
„Ne možemo rešavati problem nezaposlenosti bez stranog kapitala. U Srbiji je poreska politika mnogo pogodnija nego u zemljama u okruženju. Sigurno postoje problemi, ali i odlučnost da se oni reše. Dobar pokazeltelj je da niko od stranih investitora nije otišao odavde. Činimo sve da poboljšamo uslove, od razvijanja infrastrukture, ideje o formiranu razvoje banke Vojvodine, do detaljne regulacije i donošenja generalnog plana“, rekao je Pajtić.
Isak Šeps, direktor Carlsberga za jugoistočnu Evropu, kaže da ta kompanija ima problema s birokratijom i komplikovanim procedurama. „Ne osećamo se kao da smo u XXI veku. Problem koji nas čudi je da smo uložili 150 miliona evra, a pre dve ili tri meseca nas je jedan ministar optužio da radimo protivzakonito jer nemamo dozvolu i da ćemo odgovarati za to“, rekao je on i dodao da Carlsberg ima sve dozvole koje su od njega tražene.
Šeps je naveo i da je cena vode u poslednje vreme drastično povećana i da time Srbija gubi konkurentnost sa zemljama u regionu. „Želimo da nas Ministarstvo pojoprivrede sasluša. Nama je neophodno da budemo konkurenti sa zemljama u regionu, u suprotnom ćemo preneti investicije u zemlje regiona“, kaže on.
Rals Braun iz kompanije Japan Tobacco kaže da bi pre donošenja odluka trebalo konsultovati poslovnu zajednicu i da je potrebna predvidivost u vezi s poslovnom klimom, poreskom politikom itd. On je istakao da postoje tri problema o kojima treba razgovarati; to su cena benzina koja se brzo uvećava i koja čini 60 odsto cene duvana. „Drugi problem jeste neizvesnost u pogledu visine premija koje će dobijati individualni proizvođači duvana i treći je značaj izvoza za zemlju“, kazao je on.
Braun je istakao da bi proizvođači duvana voleli da se CEFTA primenjuje otvorenije, tj. s manje carinskih ograničenja.
Kao odgovor na primedbe Brauna, Branislav Bugarski, direktor Fonda za podršku investicija, preporučio je povećanje subvencija za poljoprivrednike sa 120 na 150 evra po hektaru.
Bugarski je istakao da kada se prošire ingerencije pokrajine po usvajanju Statuta Pokrajine, Vojvodina će postati još konkurentniji region: „Već danas imamo instrumentarije kojima su određene nadležnosti koje su prenesene omnibus-zakonom na pokrajinu i to koristimo kako bismo bili maksimalno operativni i efikasni u saradnji sa stranim investitorima kada se radi o izdavanju građevinskih dozvola, izradi strudija o zaštiti životne sredine itd.“.
I Pajtić i Bugarski su se složili s predlogom koji je izneo jedan od investitora da se osnuje Savet poslovnih ljudi.
Ištvan Pastor potrpedsednik IV AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu istakao je da su strane investicije posebno važne jer nema dovoljno domaćeg kapitala: „Time se poboljšava opšta slika zaposlenosti. S realizacijom stranih investicija dobijamo modernu tehnologiju, novo znanje 21. veka, tako da brže možemo savladati zaostatak nastao tokom 90-ih“.
On je rekao da iskustvo u poslednjih pet šest godina govori da je interesovanje stranih investitora bilo vrlo intenzivno. Pastor je naglasio da pokrajinska vlada podržava napore lokalne samouprave u stvaranju inudstrijskih zona. To je važno jer se tako pomaže opštinama da podignu svoje investicione kapacitete, kazao je on.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: