![](/data/Image/Foto%20arhiva/Ekonomija%20i%20drustvo/Saobracaj/.thumb_saoabracajac.200x265.0075.jpg)
Apel za globalnu regulaciju bankarskih aktivnosti
09. jun 2008. | 11:38
Izvor: EMportal
Grad: Njujork
Investicione i komercijalne banke čije je zdravlje od suštinske važnosti po globalnu ekonomiju trebalo bi da posluju pod jedinstvenim regulatornim režimom i sa odgovarajućim odredbama koje bi se odnosile na veličinu kapitala i likvidnosti, saopštio je Timoti Gajtner, šef njujorškog ogranka Federalnih rezervi.
Gajtner je jedna od ključnih ličnosti u dešavanjima usko vezanim sa aktuelnom svetskom kreditnom krizom i jedan od glavnih arhitekata u spasavanju pete najveće investicione banke sa Vol strita Bear Stearns. On je izjavio da bi Fed trebalo u svemu tome da odigra jednu od centralnih uloga te da najuže sarađuje sa eventualnim supervizorima ne samo u SAD, već i u ostalim delovima sveta.
Fed ima široku odgovornost za finansijsku stabilnost, ali ne i direktna ovlašćenja u tom smislu, rekao je šef njujorškog ogranka Feda. Veću ulogu u tome, kako stvari sada stoje, a posebno kod investicionog bankarstva, ima Komisija za hartije od vrednosti i berze, čija je regulacija u tom pogledu prilično labava. Ceo sistem nadzora Gajtner je opisao kao konfuznu mešavinu difuzne odgovornosti, regulatorne kompeticije i kompleksne mreže pravila koja kreiraju pogrešne inicijative i ostavljaju velike mogućnosti za arbitražu i izbegavanje odgovornosti.
Potrebna regulacija, međutim, najverovatnije neće moći biti odmah doneta, što je povezano i sa stupanjem na dužnost nove administracije, a sve posle izbora predsednika SAD. Gajtner je rekao i da Fed istražuje mogućnost da pojedine od finansijskih olakšica koje su dosada imale privremen karakter postanu stalna institucija makar dok traje sadašnja kreditna kriza.
On je pozvao sve najvažnije centralne banke da uspostave stalnu mrežu novčanih svopova, politiku kolateralnih i obračunskih aranžmana, sve u cilju poboljšanja likvidnosti pri budućim krizama.
Generalni menadžer Banke za međunarodne obračune, sa sedištem u Bazelu, Malkolm Najt, izjavio je da se svetski finansijski sistem suočava sa sve većim rizikom i kolebljivošću u režimu deviznih stopa jer nije jasno da li će svet nastaviti da finansira veliki američki deficit tekućeg bilansa pri sadašnjim nivoima deviznih stopa. Aktuelni obrazac tih stopa je podvrgnut velikim preispitivanjima. Svi ti komentari ostavljaju dubok utisak na investitore i donosioce političkih odluka.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: