Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
03. decembar 2009. | 09:50 15:36
Izvor: Beta, B92
Danas se obeležava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić pozvao je organe vlasti, institucije i javne informativne servise da obezbede uslove za ostvarenje prava i bolje informisanje osoba sa invaliditetom.
Šabić je naveo da država ima obavezu da osobama sa invaliditetom omogući bolju komunikaciju i ostvarenje prava, uvođenjem i primenom softvera za komunikaciju slepih i slabovidih, jezika simbola za gluvoneme, rampi ili liftova za nepokretne.
Osobe sa invaliditetom čine 10 odsto svetskog stanovništva, dok u Srbiji ne postoji statistika o njihovom broju, iako se procenjuje da ih je 800.000 do milion.
Prema podacima koje je prošle godine izneo ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić, 70 odsto osoba sa invaliditetom u Srbiji je siromašno, 13 odsto je zaposleno, a više od polovine živi od različitih socijalnih davanja.
Sporo vraćanje PDV-a na pomagala za osobe sa invaliditetom
Vraćanje poreza na dodatu prednost na pomagala za osobe sa invaliditetom je spor i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku ne dobija dovoljno novca od Ministarstva finansija za te svrhe, rekao je Vladimir Bešić, pomoćnik ministra za rad i socijalnu politiku.
On je danas na otvaranju Kancelarije za znakovne tumače kazao da se na osnovu Zakona o igrama na sreću mesečno za organizacije koje okupljaju osobe sa invaliditetom izdvaja 20 do 22 miliona dinara. Pored toga, prema njegovim rečima, na raznim konkursima je tokom ove godine iz budžeta dodeljeno 60 miliona dinara.
Kancelarija za znakovne tumače koja će gluvima koji žive u Beogradu omogućiti besplatne usluge prevodilaca je šestomesečni pilot-projekat koji finansira Ministarstvo za rad i socijalnu politiku. U njoj će raditi pet tumača. „Naša je obaveza da znakovni jezik po važnosti izjednačimo sa srpskim jezikom“, rekao je Bešić.
Desanka Žižić, koordinatorka projekta, se nada da se po isteku šest meseci projekat neće ugasiti. Ona je, takođe, naglasila da u glavnom gradu postoji nedovoljno tumača.
To je potvrdio i Radoje Kujović, sekretar Saveza gluvih i nagluvih Srbije, koji je naveo da u zemlji postoji 40 sudskih tumača.
Protest zaposlenih u DES-u
Zaposleni u firmi DES Beograd, koja većinom zapošljava invalide, protestovali su isped Ministarstva ekonomije zbog toga što već 14 meseci nisu primili plate. Na Svetski dan invalida, oni su od Ministarstva tražili da odblokira račun firme kako bi ponovo mogli da učestvuju na tenderima i konkurišu za poslove.
Oko 150 radnika DES-a zauzelo je trotoar ispred zgrade Ministarstva ekonomije u Bulevaru Kralja Aleksandra, a kako je većina njih gluvo-nema, kao jedini rekvizit da skrenu pažnju zaposlenima u Ministarstvu koristitli su pištaljke i parole sa natpisima: pomozite invalidima, više sluha na nas bez sluha, tražimo naše plate.
Predstavnike poslovodstva i sindikata firme DES Beograd primila je pomoćnica ministra ekonomije Mišela Nikolić. Na sastanku je dogovoreno da će Ministarstvo ekonomije učiniti sve iz svoje nadležnosti da bi se rešili svi problemi na koje su ukazali predstavnici ove firme.Dogovoreno je da menadžment DES-a napravi plan kojim se poboljšava položaj zaposlenih i da će preko Ministarstva ekonomije to biti predato Vladi Srbije.
Radnici su na nekoliko minuta blokirali saobraćaj u Bulevaru, ali ih je policija ubrzo pomerila sa ulice.
Firma DES je pre izvesnog vremena podržavljena, ali je podrška države poslednjih meseci izostala. Direktor DES-a Miodrag Savić kaže da zbog toga u fabrici radi samo deo postrojenja.
On se nada da će Ministarstvo zaposlenima izaći u susret, jer je to do sada više puta činilo.
"Ono što tražimo je povezivanje staža, socijalni program za 100 radnika koji su se prijavili i Ministarstvo nam je dalo inicijativu da će oni tu učestvovati sredstvima. Nema trenutno stvari koje u ovom trenutku nisu rešene sa Ministarstvom. Ima nešto iz prošlosti što nerado prihvatamo i mi i Ministarstvo, ali se nadamo da ćemo rešiti. Inače, ako se to ne reši, ako ne odblokiramo račun DES-a neće biti" objasnio je Savić.
Posle jednočasovnog protesta, zaposleni su pisane zahteve predali obezbeđenju Ministarstva. Firma DES zapošljava 154 invalida, a iako je prvobitno osnovan kao firma za poslovno osposobljavanje gluvonmih ljudi, danas osim 60 ljudi sa poremećajima sluha i govora zapošljava i 74 mentalno retardirane osobe i 18 invalida rada.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: