PRESSEK
Nema tajni sa Rusima
10. novembar 2008. | 09:59 10:12
Izvor: balkanmagazin.net
Ministar energetike Petar Škundrić tvrdi da sa ruskom firmom RAO UES niko ne pregovara o prodaji Elektroprivrede Srbije i da nema problema u finišu pregovora s Gazpromom o prodaji Naftne industrije Srbije
„Nema ni tajnih ni javnih pregovora o prodaji Elektroprivrede Srbije. Ni sa predstavnicima RAO UES, ruske državne elektroenergetske kompanije niti sa njenom ćerkom firmom, Inter RAO. Uopšte ne pregovaramo ni sa kim o prodaji EPS-a. Kao što sam do sada u više navrata rekao, država Srbija tek treba da se odluči kada i koliki deo EPS-a će biti privatizovan", tvrdi za Balkanmagazin dr Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike u Vladi Srbije, demantujući vesti u nekim medijima prema kojima se već pola godine vode tajni pregovori o prodaji EPS-a ruskoj državnoj kompaniji RAO UES.
Škundrić kaže da s ruske strane nije bilo nikakvih uslovljavanja oko realizacije međudržavnog naftno – gasnog aranžmana i da će uskoro biti precizirani i detalji oko prodaje NIS-a. Po njegovim rečima pregovori s Gazpromom su u jednom momentu zastali zbog praznika u Rusiji, ali se sada normalno nastavljaju. Škundrić očekuje da će se ugovor s Gazpromom potpisati najkasnije 15. decembra.
Pismo bez posledica?
Na direktno pitanje o tome kakve su reakcije iz Gazproma na prošlonedeljno pismo premijera Mirka Cvetkovića i potpredsednika vlade Srbije Mlađana Dinkića Škundrić odgovara:
"Nema ničega posebno novog u pregovorima s Gazpromom. Tri naše ekspertske grupe, koje su pripremile predloge za pregovore oko prodaje 51 procenta Naftne industrije Srbije Gazpromnjeftu, o izgradnji gasovoda Južni tok i oko dovršetka podzemnog skladišta gasa Banatski dvor, završile su posao. Sada su te tri grupe svedene na jednu grupu, čije članove je Vlada u četvrtak imenovala. Ostala je, takođe, radna grupa na ministarskom novou i razgovori s Rusima će se nastaviti. Verujem da ćemo do sredine decembra završiti pregovore, kaže Škundrić.
Odbijajući da komentariše spekulacije o tome da je pismo put Moskve poslato s ciljem da se Rusi naljute i odustanu od sprovođenja međudržavnog naftno – gasnog aranžmana Škundrić je kategoričan:
"Previše je spekulacija. Ne vidim zašto bi bilo ko bio protiv toga da uđemo u završnu fazu pregovora sa Rusima. Na Vladi Srbije ćemo zajedno odlučiti kakav stav da zauzmemo. Ja sam optimista."
Tender za elektrane – po planu
Škundrić dalje kaže da je u proceduri priprema svega što je potrebno za raspisivanje tendera za izbor strateških partnera za izgradnju novih elektrana.
"Očekujem da u narednih 15 do 20 dana završimo ove pripreme. Tu nije ništa sporno. Sve se odigrava saglasno zakonskim normama i prema utvrđenoj proceduri. Dokumenta o izboru strateških partnera biće na sednici Vlade predočena svim ministrima i tek kada ih Vlada usvoji raspisaćemo tendere za dve termoelektrane na ugalj, Kolubaru B i Nikola Tesla B3 kao i za Termoelektranu – toplanu Novi Sad, koja će trošiti gas – objašnjava Škundrić, napominjući da se nada da će se na tender javiti više potencijalnih kandidata.
U Ministarstvu su po pitanju buduće saradnje na izgradnji termoelektrana bili predstavnici ČEZ-a, norveškog Statkrafta, Simensa... a Škundrić kaže da je lično o EPS-u razgovarao i sa menadžerima bugarskih i slovačkih firmi, kao i sa General Electric-om, ali ne o tenderu za nove elektrane. Podsećajući da je 1. avgusta primio delegaciju kompanije Inter RAO Škundrić kaže da je to bilo pre nego što je ova vlada inicirala raspisivanje tendera za ove projekte.
Inter Rao je, inače, 14. aprila sa EPS-om potpisao protokol o saradnji koji, prema Škundrićevim rečima srpsku elektroprivredu ne obavezuje ni u kom slučaju.
"Reč je o dokumentu u kome je precizirano da EPS treba predstavnike Inter RAO da obavesti o svojim planovima. Ali, to ne znači da se EPS obavezao ni na kakva druga rešenja osim na one poteze za koje dobije saglasnost od Vlade Srbije", kategoričan je Škundrić.
Još rano za privatizaciju EPS-a
U ranijim izjavama za Balkanmagazin Škundrić je, da podsetimo, rekao da je “protiv brzoplete privatizacije EPS-a, koja ne bi imala za cilj da država sačuva kontrolni paket akcija“.
"Pre nego što uđemo u privatizaciju EPS-a, moramo mu povećati vrednost. U Nacionalnom savetu za infrastrukturu ćemo o najboljim mogućim rešenjima za EPS razgovarati tek po usvajanju strateških prioriteta za ovo javno preduzeće. EPS se najpre mora restrukturirati u akcionarsko društvo. U Nacionalnom savetu za infrastrukturu, kao i u samoj Vladi Srbije donećemo odluku o ulozi države, kako da sačuva poslovnu supstancu EPS-a", kaže Škundrić za Balkanmagazin, ističući da on čini sve kako bi pre kraja godine bili raspisani tenderi za izbor strateških partnera.
Rusi će, verovatno, konkurisati
Govoreći o tome da će najbrže biti dovršena modernizacija TE – TO Novi Sad, instalisane snage 450 megavata, Škundrić i predstavnici EPS-a su minulih dana prognozirali da bi ova elektrana mogla da startuje sa proizvodnjom struje već od 2012. godine. TE Kolubara B će imati dva bloka snage od po 350 megavata, koji treba da budu završeni 2014. odnosno 2015. godine, a novi blok od 700 megavata u TE Nikola Tesla B biće, prema planovima, gotov 2016. godine.
Dok će novosadskom gasnom elektranom biti rešeno pitanje grejanja Novog Sada i obezbeđene dodatne količine električne energije, struja proizvedena u TE Kolubara B zapravo treba da zameni postojeće kapacitete za proizvodnju struje kojima je istekao radni vek i koji će u određenom trenutku biti ugašeni. Novi blok u Obrenovcu obezbediće nove količine električne energije u Srbiji, čime će se smanjiti uvoz struje. Vrednost investicija u TE Kolubara B je od 900 do milijardu evra a između 700 i 850 miliona evra za TE Nikola Tesla B.
O samom raspisivanju tendera za izgradnju termoelektrana Škundrić je razgovarao i sa Sergejom Šojguom, ruskim ministrom za vanredne situacije koji je, inače, predsednik međudržavnog komiteta za saradnju Rusije i Srbije. Nije, naime, tajna da su ruske firme, pre svega Inter RAO, osim za naftno – gasni sektor, zainteresovane i za srpsku elektroenergetiku, pre svega za izgradnju novih proizvodnih kapaciteta.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: