PRESSEK
Eltim zatvorio radnje zbog dugova
12. februar 2009. | 09:00
Najveći trgovac tehničkom robom uzimao kratkoročne kredite koje sada ne može da vrati i traži reprogramiranje duga od oko 1,7 milijardi dinara.
Zbog blokiranog računa i duga od oko 1,7 milijardi dinara, kompanija „Eltim” je prethodnih dana ispraznila svoje radnje. Sa polica je povučena tehnička roba, na više od 30 radnji je stavljen katanac, a budućnost jednog od najvećih distributera tehničke robe i oko 370 radnika u ovom trenutku potpuno je neizvesna. Zatvorene su i radnje u Robnim kućama „Beograd” u koje je ovaj trgovac tehničkom robom od Nove godine ušao vrlo ambiciozno.
Da li je ovo prvi trgovac koji plaća danak svetske ekonomske krize ili je reč o prezaduženosti koja je u ovim prilikama preveliko breme i za krupne igrače? U ovom preduzeću u kome je juče održan sastanak sa zaposlenima kažu da se o propasti „Eltima” još ne može govoriti, kao i da su radnje ispražnjene da im roba ne bi bila zaplenjena.
– Račun je blokiran zbog dospelih i nedospelih obaveza. Kada je jedna banka pustila blokadu učinile su to i ostale. Ipak, očekujem da ćemo do petka razgovarati sa predstavnicima banaka o reprogramiranju duga i tada ćemo znati više detalja – kaže Zdravko Đuranović, komercijalni direktor „Eltima”, računajući, kako kaže, na razumevanje banaka.
Po njegovim rečima, radnicima je predočena situacija i još se ne zna sigurno da li ostaju bez posla. Na pitanje zašto su ispraznili objekte, Đuranović kaže da su to uradili po nalogu direktora i da su u svim njihovim radnjama ostale fiskalne kase i police.
– Ukoliko se dogovorimo sa bankama, „Eltim” nastavlja da radi – kaže Đuranović.
Gotovo sve velike banke su poverioci „Eltima”. Mnoge od njih su se obezbedile hipotekama. Reč je o objektima u vlasništvu „Eltima”, ali ne i prodavnicama, jer su one uglavnom u zakupljenom prostoru. Prema nezvaničnim informacijama, račun je blokiran zbog dospelih a neplaćenih rata kredita.
– Ne znam koliko je realno očekivati da se reprogramira ovoliki dug. Najveća je opasnost kada kompanija uzima skupe kratkoročne kredite i to za isplatu zarada. Mislim da je to bio slučaj i sa „Eltimom” – kaže menadžer jedne banke koja takođe potražuje novac od ove kompanije.
Kao preduzeće za trgovinu aparatima za domaćinstvo, „Eltim” posluje od 1998. godine. Do 2005. otvorio je samo pet radnji u kojima se prodavala roba svih velikih svetskih proizvođača. Lanac je naglo počeo da se širi i samo u Beogradu je imao 11 objekata, a u Srbiji 34 radnje tehničke robe. „Eltim” je i većinski vlasnik preduzeća „Staklopan”. Račun i ovog preduzeća je blokiran i to zbog duga od oko 600 miliona dinara. „Eltim” je pre četiri godine finansirao izgradnju poslovnog prostora od oko dve hiljade kvadrata upravo za „Staklopan”.
Posle vesti da je „Eltim”, kao najveći distributer tehničke robe, došao na rub propasti, postavljeno je pitanje da li je finansijska kriza stigla među trgovce bele tehnike i kućne elektronike. Ekonomisti, ali i veliki trgovci su još ranije upozoravali da će se efekti videti najpre na tehničkoj robi, jer se uvek štedi na proizvodima koji su luksuz. I u radnjama tehničke robe su još pre Nove godine upozoravali da se sve manje kupuje i to uglavnom stvari koje su neophodne domaćinstvu, kao nova veš-mašina, šporet i sitniji uređaji koji nisu prevelik trošak za kućni budžet.
Ipak, u trgovinama tehničkom robom juče nisu potvrdili da je situacija baš takva. Vlasnik „Tehnomanije” Slobodan Šijan kaže da je promet u njihovim radnjama u januaru ove u odnosu na isti period prošle godine udvostručen, kao i da su od oktobra prošle godine primili novih 50 radnika.
– Primer „Eltima” nije slika celog tržišta. Nismo primetili da ljudi manje kupuju, a i poslovni podaci govore da je stanje redovno. I dalje se trudimo da izađemo u susret potrošačima cenama i uslovima plaćanja – kaže Šijan.
Nikakve promene nisu primetili ni u „Megastoru” i „Tehnomaksu” koji pokrivaju uglavnom tržište Beograda, a trgovci tehničkom robom u glavnom gradu kažu da prodaja ide kao i do sada.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
17. mart 2009. 16:50:49
| Mladen
3
Kako firme neće propadati, kada banke emituju samo glavnicu, ali ne obezbeđuju novac za kamatu. Ukupni dugovi su time uvek veći od postojeće mase novca u opticaju. U ovakvom sistemu samo banke profitiraju, dok se firme jedna za drugom gase, jer se od njih traži nemoguće: DA STVORE NOVAC KOJI NE POSTOJI?! Država sve to nemo posmatra i čudi se zašto joj privreda propada :shock: