Regionalna konferencija sudija ustavnih sudova (VIDEO)
27. oktobar 2009. | 15:17
Izvor: Beta
Regionalna konferencija sudija ustavnih sudova "Ustavno sudstvo u teoriji i praski" počela je danas u Beogradu, povodom 60 godina od usvajanja Osnovnog zakona (Ustava) Nemačke uz prisustvo predsednika Ustavnog suda Nemačke Hansa Jirgena Papira.
Dvodnevnu konferenciju su organizovali Ustavni sud Srbije i fondacija Konrad Adenauer i na njoj će predstavnici ustavnih sudova zemalja regiona raspravljati o ustavnim pitanjima.
Biće predstavljena i publikacija "Odabrane odluke Saveznog ustavnog suda Nemačke" u kojoj je na jezike naroda regiona prevedeno 170 najznačajnijih odluka Ustavnog suda Nemačke.
Predsednica Ustavnog suda Srbije Bosa Nenadić rekla je da je za Srbiju velika čast što je jubilarna godišnjica donošenja Osnovnog zakona Nemačke obeležena u Beogradu i istakla da je Ustavni sud
Nemačke jedan od utemeljivača ustavnog sudovanja u Evropi i svetu i uzor u ostvarivanju prakse drugih ustavnih sudova, posebno mlađih.
Bosa Nenadić je navela da je Ustavni sud Srbije, osnovan 1963. godine, prošao put od suda članice složene države do suda samostalne države i da se neretko događalo da se ustavni sporovi
nastali pod jednim Ustavom rešavaju kada je na snazi drugi Ustav.
"Ustavom Srbije usvojenim 2006. godine, Ustavni sud je ustanovljen kao samostalan i nezavisan državni organ koji štiti ustavnost i zakonitost i ljudska i manjinska prava i slobode i sud čije su odluke konačne, izvršne i opšteobavezujuće", rekla je Bosa Nenadić.
Istakla je da Ustavni sud, međutim, nije samo ustavna norma, nego da njega čine ljudi, sudije koje su spremne da stručno i hrabro kažu šta jeste ustavno a šta nije, bez obzira ko krši Ustav i ljudska
prava.
Bosa Nenadić se zauzela za saradnju ustavnih sudova zemalja regiona jer je to preko potrebno u ostvarivanju funkcije ustavnog sudstva.
Ministarka pravde Snežana Malović podsetila je da je Ustavom Srbije iz 2006. godine uvedena mogućnost podnošenja ustavnih žalbi o kojima odlučuje Ustavni sud i istakla da je njoj poznata praksa tog suda pokazala da je ustavna žalba efikasno pravno sredstvo za zaštitu ljudskih i manjinskih prava i sloboda, a naročito prava na pravično suđenja i prava na suđenje u razumnom toku.
Predsednica Vrhovnog suda Srbije Nata Mesarović rekla je da je novim Ustavom unapređena oblast prava i sloboda i da je ustavna žalba efikasno pravno sredstvo.
"Postoje različita mišljenja o postupanju Ustavnog suda da poništava odluke redovnih sudova u postupku po ustavnoj žalbi. Vrhovni sud je na opštoj sednici izneo mišljenje da Ustavni sud
može da svojom odlukom utvrdi da li je sudskom odlukom povređeno ljudsko i manjinsko pravo i sloboda, ali ne i da poništi sudsku odluku", rekla je Nata Mesarović.
Podsetila je da je u toku opšti izbor sudija u Srbiji i da je Ustavni sud odlučio da je to u skladu sa Ustavom Srbije.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović rekla je da je u Srbiji veći broj propisa usklađen sa evropskim standardima i da je ostalo da se manji broj akata uskladi sa standardima EU.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: