Miroljub Labus
Restauracija "socijalističke demokratije"
Autor: Ivana Radmilac Đurđić, Milan Ćulibrk
Foto: Branislav Ješić
To je posledica činjenice da 2000. nije bilo 6. oktobra. Vlada Srbije je kao orkestar, sa relativno dobrim solistima, ali kao celina deluje prilično raštimovano. Oni koje danas zovemo tajkunima, ni slučajno nisu upravljali privredom i imali dominantan uticaj na nju pre 2000. EU se neće proširivati pre 2018. i pošto je pridruživanje na dugom štapu, nema ni unutrašnjih impulsa da se ubrzaju promene, koje bi nas jednog dana kvalifikovale za Uniju. Obaranje vrednosti dinara je kao kanap. Možete slabijim dinarom povući nadole uvoz, ali ne možete naviše pogurati izvoz, jer nemate šta da izvozite. Ranije sam, kao i MMF, mislio da će krajem godine evro vredeti oko 105 dinara, ali je sada verovatnije da će biti oko 110 dinara
Srbija je imala mnogo veću šansu na početku krize 2009. da napravi korenite promene nego sada, jer je čovek spreman da popije gorak lek samo kada je bolestan, a čim se malo oporavi to više neće da radi.
Strukturne promene su gorak lek, ali ako ga ne progutamo, za nekoliko godina moraćemo u pomoć da pozovemo hirurga. Neko drugi moraće da krene po svetu i da moli poverioce da nam, kao 2000, oproste deo dugova, sa malim šansama da ta molba bude uslišena, kaže za Ekonom:east magazin Miroljub Labus, profesor Pravnog fakulteta, bivši potpredsednik Savezne vlade i Vlade Srbije.
Da biste pročitali članak, morate biti pretplatnik.
Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.
Komentari (0)
Unestite tekst komentara: