PRESSEK
Katanac na Helios
27. februar 2009. | 10:24
Izvor: Press
Ministar Oliver Dulić traži da se slovenačkoj fabrici u Gornjem Milanovcu zabrani rad zbog trovanja šumadijskih sela kancerogenim materijama.
Na vrata slovenačkog preduzeća „Zvezda Helios" u Gornjem Milanovcu, koje je odgovorno za ekološku katastrofu u Šumadiji, uskoro bi mogao da bude stavljen katanac! Naime, ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić rekao je juče za Preš da će od Privrednog suda tražiti da se ovoj firmi oduzme dozvola za rad na duži vremenski period!
Nakon svega što se desilo, Ministarstvo je podnelo krivične prijave protiv lica koja su odgovorna, jer sa otpadnim materijama nisu postupali prema važećim zakonima. Zbog sistematskog izbegavanja zbrinjavanja opasnog otpada i zbog permanentnog, svesnog ugrožavanja životne sredine, podneli smo zahtev sudu da se preduzeću „Zvezda Helios" oduzme dozvola za rad na duži vremenski period - kaže ministar Dulić.
Nauk za ostale
- Ova akcija policije, tužilaštva i nadležnog ministarstva treba da bude signal svima da nećemo dopustiti da se životna sredina i zdravlje ljudi ugrožavaju zbog bilo čijeg ekonomskog interesa. Vlasnik preduzeća „Zvezda Helios" koje je načinilo ekološku štetu biće primoran da sopstvenim sredstvima ukloni štetu, uključujući i čišćenje terena - naglasio je ministar.
On upozorava da je pored bahatosti preduzeća „Zvezda Helios" zakazao i pravosudni sistem, jer je blagim kaznama i nereagovanjem ohrabrivao tu firmu da nastavi trovanje životne sredine.
- Zbog toga ćemo insistirati da se kaznena politika pooštri - kaže Dulić.
- Šef odseka Republičke inspekcije za zaštitu životne sredine Ivanka Bogojević potvrdila je za Preš da je javnom tužilaštvu u Čačku juče predala prijavu za privredni prestup, u kojoj se traži da se preduzeću „Zvezda Helios" zabrani rad!
Prema članu 34. Zakona o privrednom prestupu, ukoliko pravno lice u dve godine ponovi prekršaj, što je u ovom slučaju urađeno, može mu se zabraniti rad u trajanju od šest meseci do 10 godina. Sada je najvažnije da utvrdimo da li je opasni otpad pravilno uskladišten i da naložimo čišćenje terena. Analiza uzoraka u Zavodu za javno zdravlje pokazala je da se opasne, kancerogene materije nalaze u vodi, zemlji i vazduhu, ali ne znamo da li su te materije ušle u lanac ishrane - kaže Bogojevićeva.
Toksikolog dr Dragan Joksović kaže za Preš da kancerogene materije mogu da dospeju u lanac ishrane ukoliko su dospele u podzemne vode i tako zagadile okolne izvore i bunare ili ako su seljaci zalivali njive sa vodom iz buradi koje prethodno nisu dobro oprali.
- Pitanje je i gde su seljaci zaista prosipali opasni sadržaj iz buradi. Ako su ugrozili svoja izvorišta i vodotokove, onda postoji rizik od hroničnog trovanja. Među materijama koje su registrovane u uzorcima benzol je najopasnija kancerogena supstanca. Deluje na koštanu srž i dovodi do aplastične anemije, kada nestaju svi krvni elementi. Ali, ima podataka da benzol može da dovede i do pojave raznih abnormalnosti ploda. Ostale supstance nisu toliko opasne i uglavnom deluju na nervni sistem- ističe dr Joksović.
Pjanović jedini krivac?
Inače, trojici uhapšenih aktera „ekološke afere" koja je potresla srpsku javnost juče je odlukom istražnog sudije opštinskog suda u Gornjem Milanovcu Milisava Cvetkovića određen pritvor do 30 dana. Posle dvodnevnog policijskog pritvora, oni su dali iskaze pred sudijom.
Prvoosumnjičeni Žarko Pjanović, menadžer za ekologiju u kompaniji „Zvezda Helios", izjavio je da su generalni direktor Velimir Radovanović i predsednik UO Alojz Juhart znali za problem ekološkog otpada, ali da nisu bili upoznati da ga je on zajedno sa buradima isporučivao drugim osobama. Radio je to jer je, kako je naveo, postojala mogućnost da otrov počne da se izliva iz buradi koja su stajala u krugu. Inače, naloženo je da se burad koja su pronađena vrate u krug kompanije „Zvezda Helios" - rekao je Cvetković.
Druga dvojica uhapšenih, Miroslav Lukić i Rodoljub Luković, bivši radnici „Zvezde Helios", osumnjičeni su da su preuzimali burad sa otrovnim otpadom i odvozili ih poljoprivrednicima u sela Donja i Gornja Vrbava, odakle su po ceni od 600 do 1.200 dinara „odlazila" i u neka sela u kragujevačkoj i knićkoj opštini.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: