PRESSEK
Salford muze Deltu na račun seljaka
26. decembar 2008. | 08:52
„Delta agrar”:Politika cena mleka ne može da se vodi na račun primarnog proizvođača. – „Salford”: Farmeri neće poslovati ispod nivoa rentabilnosti. – Seljaci: Mlekare treba da preuzmu deo tereta, a ne da sve svale na nas
Proizvođači mleka slažu se u tome da je najnovije pojevtinjenje mleka i prerađevina izvedeno isključivo na njihov teret, a ne i mlekara koje su objavile da njihovi proizvodi pojevtinjuju. Svoju tvrdnju proizvođači dokazuju time što su prerađivači mleka najavili da će od januara naredne godine smanjiti otkupnu cenu sirovog mleka u proseku za tri dinara po litru.
Sniženje svojih proizvoda prvo je 15. decembra najavio „Imlek” uz obrazloženje da se na to odlučio „zbog trenutne situacije u kojoj se zemlja i potrošači nalaze”, a nakon njih ubrzo je to učinila i „Šabačka mlekara”.
Takva politika cena ne odgovara ni manjim farmerima u Srbiji, a ni velikim poput „Delta agrara”. Direktor njihove farme „Napredak” u Staroj Pazovi Dragan Čolić kaže da bi proizvođači mleka želeli da građani piju što jevtinije mleko, ali da politika cena, kao ni socijalna politika ne može da se vodi na račun primarnog proizvođača, čiji je profit u celom lancu najmanji.
– Mlekare nisu snizile ni svoj profit, ni svoje troškove, kao što nisu snizile ni cene mlečnih prerađevina, što znači da sada još više zarađuju. Zapravo, politika cene mleka prebačena je na proizvođača-farmera – kaže Čolić.
Direktor farme „Napredak” navodi da je na početku 2008. godine cena sirovog mleka bila 31,50 dinara, plus državna premija od tri dinara, zbog čega su proizvođači ukupno dobijali 34,50 dinara po litru, odnosno 0,42 evra. Krajem prvog kvartala mlekare su smanjile otkupnu cenu na 30 dinara po litru, dok je država istovremeno smanjila premiju na 1,4 dinara po litri mleka. Posle najavljenog smanjenja otkupna cena mleka biće od 17 do 27 dinara, što je, kako kaže Čolić, ispod nivoa rentabilnosti.
Predsednik Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine Dejan Trajković kaže da „Imlek”, koji drži 40 odsto tržišta, želi da ispadne heroj u očima siromašnih u ovoj državi, a to radi otimajući od seljaka.
– Za onoliko koliko nama snize cenu, smanje i maloprodajnu i to je sva mudrost „Imleka”. Niko nema ništa protiv da mleko za potrošače bude pristupačnije, ali bi mlekare deo tereta trebalo da preuzmu na sebe, a ne da sve svale na seljaka. Tražimo da se otkupna cena mleka vratio na 30 dinara za mleko ekstraklase – kaže Trajković.
Navedeno udruženje tražilo je od Ministarstva poljoprivrede da se odlučnije pozabavi, kako kažu, zloupotrebom tržišnih pozicija mlekarske industrije, ali i da zaustave uvoz mleka u prahu i da otkupe deo onoga što je već uvezeno.
„Imlek” i „Subotička mlekara” najveći su proizvođači mleka u prahu i trenutno imaju preko 2.000 tona na zalihama, što ne sprečava konditorsku industriju „Bambi Banat” koja je takođe u vlasništvu „Salforda”, ali i druge konditore, da ovih dana od Ministarstva poljoprivrede traže da im u zimskim mesecima ukinu prelevman kao specijalnu zaštitu na uvoz mleka u prahu. Da bi, naravno, mogli da ga nabave po jevtinijoj ceni. Mlekare su protiv toga s obrazloženjem da je mleko u prahu iz EU jevtinije zbog tamošnjih velikih subvencija koje domaći proizvođači nemaju.
I u Ministarstvu poljoprivrede smatraju da će pojeftinjenje mleka iz svog džepa platiti farmeri.
– Apelujemo na mlekare da se odreknu dela svoje marže. Ukoliko već žele da izađu u susret potrošačima sa nižim cenama neka nađu način da to ostvare kroz niže marže ili kroz smanjenje troškova u svom proizvodnom procesu – smatraju u Ministarstvu i podsećaju da su uputili molbu Vrhovnom sudu da im dostavi informaciju o tome da li je završen spor koji je pokrenut zbog monopolskog položaja pri otkupu mleka.
Direktor korporativnih poslova u „Salfordu” Rade Pribićević kaže da nije tačno da je aktuelno sniženje maloprodajnih cena mleka i prerađevina postignuto na račun farmera.
– Otkupna cena mleka je smanjena za 1,5 do dva dinara po litru, a naši proizvodi jevtiniji su za više od pet dinara. Mi smo se odrekli dela svoje marže i poslovaćemo na nivou pokrivanja troškova. Razlog za smanjenje cena sirovog mleka jeste to što su u poslednjih šest meseci pojevtinili neki od osnovnih inputa – kukuruz, nafta – za 50 odsto. Promenile su se okolnosti i to se mora uvažiti. Podsećanja radi, kada su prošle godine zbog suše povećani troškovi proizvodnje, mi smo otkupnu cenu povećali sa 18 na 28 dinara. Tvrdim da farmeri neće poslovati ispod nivoa rentabilnosti. U trgovini nikada nećete čuti da je neko zadovoljan cenom koju dobija. Mi bismo voleli da mleko možemo da prodamo po 150 dinara, ali ne možemo. Isti je slučaj i sa proizvođačima sirovog mleka – kaže Pribićević.
Po njegovim rečima razlog za smanjenje otkupne cene nije manja potrošnja, već se radi o „gestu velike kompanije koja ovim izlazi u susret potrošačima da lakše prebrode krizu”, iako je, kaže, svestan da niko u to ne veruje.
Pribićević kaže i da nije korektno od Ministarstva poljoprivrede da na organe pravosuđa vrši pritisak dok je postupak za ispitivanje monopola u toku.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
26. decembar 2008. 10:38:52
| goran
0
Ma nas muzu i Delta i Salford!