NVO: U Srbiji diskriminacija po svim osnovama
30. april 2010. | 13:44 14:26
Izvor: Beta
Diskriminacija po svim osnovama je svakodnevna pojava u Srbiji, a problem je što se ne primenjuje Zakon o zabrani diskriminacije, navodi se u izveštaju Koalicije protiv diskriminacije.
U Srbiji postoji sistemska, društvena i individualna diskriminacija po svim osnovama, rečeno je danas na konferenciji za novinare Koalicije protiv diskriminacije. "Većina institucija je nedostupna za osobe s hendikepom i izostaje primena Zakona o zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom", navodi se u izveštaju.
Dodaje se da je u 2009. zabeleženo izvesno poboljšanje u normativnom smislu jer je usvojen novi Zakon o osnovama obrazovanja i vaspitanja i ratifikovana Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom. "Međutim, kada govorimo o pravima dece sa smetnjama u razvoju prvi veliki problem je što nema statistika i podataka o tome koliko je te dece. Neki nezvanični podaci ukazuju na to da 85 odsto te dece ostaje van obrazovnog sistema", navela je Dragana Vučković iz organizacije Labris.
Ona je podsetila i da prošle godine nije bila održana Povorka ponosa. "Posle šest meseci otkada je država zabranila Povorku ponosa, ne samo da država nije učinila ništa da ukloni uzroke zbog kojih je Povorka ponosa zabranjena i nije se održala 20. Septembra, već nam nekako svaki dan šalje poruku da to neće biti moguće ni u nekom skorijem periodu", kaže ona.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je tada da policija nije zabranila održavanje Povorke ponosa, već je preporučila da se ona, iz bezbednosnih razloga, održi na drugom mestu.
Koaliciju protiv diskriminacije čine Centar za unapređenje pravnih studija, Civil rajt difenders, Labris, Anti trafiking centar, Mreža za ljudska prava, Udruženja studenata s hendikepom, Inicijativa za inkluziju Veliki i mali i Gejten LGBT.
Nagrade
Koalicija protiv diskriminacije dodelila je danas priznanja za suzbijanje diskriminacije i doprinos unapređenju ravnopravnosti građana u Srbiji.
Nagrade za borbu protiv diskriminacije u 2009. u kategoriji javne vlasti dobili su državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić i tim Ministarstva za rad i socijalnu politiku.
Nagrade su dobili i B92, nevladina organizacija Peščanik, kompanija Telenor i glumac Nikola Đuričko.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: