SAD: U Srbiji izvesna ograničenja slobode veroispovesti
27. oktobar 2009. | 09:49 13:57
Izvor: Beta
Grad: Vašington
U Srbiji je ustavom zagarantovana sloboda veroispovesti, ali postoje izvesna ograničenja u upražnjavanju vere zbog diskriminacije i uskraćivanja legalnog statusa nekim verskim zajednicama, ocenjuje se u izveštaju Stejt departmenta o verskim slobodama u svetu.
U ovoj godini u Srbiji je zabeleženo manje slučajeva verske diskriminacije i socijalnog uznemiravanja zbog verskih uverenja, ali verski lideri i dalje prijavljuju slučajeve vandalizma, govora mržnje, fizičkih napada i negativnih izveštaja u medijima, navodi se u izveštaju. Pošto su etnička pripadnost i versko opredeljenje često isprepletani, teško je utvrditi da li je reč o etnički ili verski motivisanim napadima, dodaje Stejt department
U izveštaju se ocenjuje da, iako u Srbiji nema državne religije, Srpska pravoslavna crkva i druge tradicionalne verske zajednice uživaju izvesne prednosti. Poštovanje verskih sloboda je problematično zbog zakona o verskim zajednicama u Srbiji, pošto Ministarstvo vera proizvoljno primenjuje taj zakon, ocenjuje se u izveštaju.
Ukazuje se na to da su policijske istrage slučajeva govora mržnje i vandalizma spore i često bez zaključaka da i dalje ima izolovanih izveštaja da zvaničnici u javnosti iznose negativne ocene o nekoj manjinskoj verskoj zajednici.
U školama se, takođe, trži od đaka da se opredele za građansko vaspitanje ili veronauku jedne od sedam tradicionalnih verskih zajednica.
U izveštaju Stejt departmenta se ukazuje i na poboljšanja i napredak u poštovanju verskih sloboda u Srbiji, poput pozitivnih postupaka vlasti, davanjae dozvola manjim verskim zajednicama, naporima za restituciju imovine verskim zajednicama.
U izveštaju se kritikuje zakon o verskim zajednicama i ocenjuje da se njime diskriminišu verske grupe i da se od manjinskih grupa, iako su ranije bile registrovane, zahteva da se registruju kroz složenu proceduru kako bi imale status priznate verske grupe. Iako registracija nije obavezna, one grupe koje se ne registruju imaju značajne teškoće prilikom otvaranja bankovnih računa, kupovine ili prodaje imovine i objavljivanja literature.
Navodi se i da je zakonom zabranjen govor mržnje, ali da se i dalje može pronaći antisemitska literatura koje objavljuju ultranacionalističke grupe, koje takve stavove izlažu i na Internet-forumima.
Tucić: Netolerancija prema malim verskim zajednicama
U Srbiji postoji nedovoljna tolerancija prema malim verskim zajednicama, a zadatak tzv. velikih crkava je da podstiću versku toleranciju, izjavio je danas sociolog religije Živica Tucić komentarišući izveštaj Stejt departmenta.
Tucić je rekao da je izveštaj korektan i da je tačno da u Srbiji ima manje napada na baptiste, adventiste i Jehovine svedoke, ali
da tih napada i dalje ima i da je zadatak velikih crkava da podstiču versku toleranciju prema manjim verskim grupama s čijim pogledima nisu saglasni.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
27. oktobar 2009. 15:06:29
| V83
1
Evo školskog primera kako satanizam na "fini i kulturan način pokušava da uće među nas pod vidom demokratije, ljudskih prava sloboda i ostalih kvazi licemernih vrednosti"...zna se šta je pravoslavlje a šta ostali a pogotovu te manje verske grupe počev od jehovinih svedoka, sajentologa,futurologa, vešticarsta, crne magije i sličnih što otvorenih što prikrivenih satanskih grupa..