"Rezerve dovoljne da se održi stabilnost dinara"
08. januar 2010. | 15:54
Izvor: Beta
Viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Bojan Marković izjavio je da centralna banka ima "visoke devizne rezerve" kojima može da održi stabilnost dinara i istakao da nije bilo štampanja dinara bez pokrića.
On je kazao da je primarna emisija novca od 29. do 31. decembra povećana za 47 milijardi dinara, jer je država prodala oko 480 miliona evra, a ti evri su u deviznim rezervama na računu NBS.
"Svaki dinar koji je po tom osnovu emitovala Narodna banka ima pokriće u evrima i nema govora o ocenama da je NBS stampala dinare bez pokrića", naveo je viceguvrner NBS.
Marković je naveo da je na tanko devizno tržište u Srbiji uticalo to što je deo konvertovanog novca, zajedno sa ostalim redovnim budžetskim plaćanjima, pušten u opticaj preko banaka u izuzetno kratkom roku.
Sredstva na računima banaka su u poslednja tri decembarska dana povećana za 8,9 milijardi dinara, istakao je on.
Marković je naveo da je najveći deo uticaja povećane dinarske likvidnosti na kurs prošao pošto je država izvršila veći deo plaćanja za obaveze iz lanjskog budžeta.
"Efekti konverzije deviza trajaće i tokom januara, ali u manjem obimu", kazao je viceguverner.
Prema poslednjim raspoloživim podacima za januar, istakao je Marković, primetno je povlačenje novca, odnosno postepeno vraćanje monetarnih agregata na nivo koji su imali 29. decembra.
Preventivnim intervencijama NBS na deviznom i novčanom tržištu, kazao je, sprečeno je povećanje novčane mase koje bi moglo da ugrozi ciljeve monetarne politike.
Viceguverner je precizirao da je kao posebnu finansijsku podršku država od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za podršku budžetu dobila 434 miliona evra, a od EU još 50 miliona evra.
Marković je rekao i da je država razmenila evre za dinare kod NBS i da se ta devizna sredstva nisu pojavila na međubankarskom deviznom tržištu, tako da nisu ni mogla da utiču na kretanje kursa.
Viceguverner NBS Bojan Marković je kazao i da su sada dnevne oscilacije kursa manje nego, na primer, u poslednjoj dekadi prošle godine, a dinar je u poslednje dve nedelje depresirao za oko 1,5 odsto, što je uobičajeno u zemljama sa fleksibilnim kursom.
Na deviznom tržištu NBS će intervenisati u meri u kojoj to bude potrebno da bi sprečila prekomerne dnevne fluktuacije kursa i obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta, kazao je on.
Marković je naglasio da NBS neće braniti ni neki određeni nivo kursa, niti će uticati na trend njegovog kretanja, jer kurs ne zavisi samo od kratkoročnih priliva, već i od drugih bitnih ekonomskih faktora.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: